تمام آنچه باید در مورد کشت کنجد بدانید | عموعطار


برای کشت کنجد سوالات متنوعی مطرح می‌شود که به‌عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. چه نوع خاکی برای کشت کنجد مناسب است؟
 2. چه زمانی باید کنجد را کاشت؟
 3. چگونه باید کنجد را آبیاری کرد؟
 4. از چه نوع کودی برای کشت کنجد استفاده کنیم؟
 5. چگونه می‌توانیم از آفت‌ها و بیماری‌های کنجد جلوگیری کنیم؟
 6. چگونه باید کنجد را برداشت کرد و ذخیره کرد؟
 7. آیا کشت کنجد اقتصادی است و چه میزان سوددهی دارد؟

به طور کلی، برای کشت کنجد نیاز است تا با توجه به شرایط اقلیمی و خاکی منطقه، بهترین روش‌های کشت و مراقبت را انتخاب کنید و با دقت به تمامی مراحل کشت و داشت کنجد رسیدگی کنید.

روش کشت کنجد بسیار ساده و قابل اجراست. برای کشت کنجد ابتدا باید زمین را آماده سازی کرد و برای کاهش علف های هرز از روش های ارگانیک استفاده کرد. سپس بذرهای کنجد را در زمین کاشت و زیر خاک قرار دهید. بعد از کاشت، بهتر است زمین را آبیاری کنید و در مدت رشد گیاه، کود دهی مناسب انجام دهید. در پایان، باید گیاه کنجد را به موقع برداشت کرده و برای خشک شدن آنها در معرض نور خورشید قرار دهید. کشت کنجد یک فرآیند آسان و به صرفه است که باعث تولید یک محصول با ارزش بالا می شود.

کنجد را در چه زمین هایی می شود کاشت؟

کشت کنجد برای بهترین عملکرد، در خاک‌های با بافت خاک مناسب، مانند خاک‌های رسی، لومی و غنی از مواد آلی پیشنهاد می‌شود. این گیاه به آب و هوای مختلفی سازگار است، اما برای رشد بهتر، نیاز به آبیاری منظم و مقدار مناسب نور آفتاب دارد. برای کاشت کنجد، باید خاک را به خوبی آماده کرده و دانه ها را در عمقی حدود ۲ تا ۳ سانتیمتری کاشت. سپس با آبیاری منظم و مداوم، به رشد و نمو گیاه کمک شود.

در هنگام کشت کنجد چه مراقبت هایی نیاز است؟

برای کشت کنجد، ابتدا باید زمین را درست آماده کرد. این شامل آبیاری، آماده سازی خاک، اصلاح و تقویت خاک، و کود دهی می شود. پس از آماده سازی زمین، باید دانه های کنجد را کاشت و سپس به آنها آبیاری کافی را ارائه داد. در مرحله رشد، کنترل علف های هرز، آفات و بیماری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در پایان، باید دانه های کنجد را در موعد مناسب برداشت کرده و آنها را به خوبی خشک کرد تا بتوانید از آنها به عنوان ماده اولیه در تهیه محصولات مختلف استفاده کنید.

از چه نوع کودی در کشت کنجد باید استفاده نمود؟

کشت کنجد نیاز به کودهایی با ارزش تغذیه‌ای بالا دارد. کودهای شیمیایی شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم در کشت کنجد می‌توانند مؤثر باشند. استفاده از کودهای حاوی این عناصر تغذیه‌ای مورد نیاز برای کنجد، بهبود رشد و عملکرد گیاه را تسهیل می‌کند. در هر صورت، استفاده از کودهای شیمیایی نباید بیش از حد متداول باشد، زیرا می‌تواند آلودگی خاک و آب زیرزمینی را افزایش دهد و زمین را به محیط نامساعدی تبدیل کند. بهترین روش استفاده از کودهای طبیعی و ارگانیک است که به گیاه اجازه می‌دهد به طور طبیعی رشد کند و محصول با کیفیت و سالم تولید شود.

کشت کنجد چه مقداری زمان میبرد؟

کشت کنجد به مدت حدود 100 تا 150 روز زمان می‌برد. در صورتی که شرایط محیطی و خاکی مناسب باشند، کنجد می‌تواند در زمان کوتاه‌تری نیز به محصول برسد. اما معمولاً برای دستیابی به محصول با کیفیت و بهره‌وری بیشتر، نیاز است که به تمامی مراحل رشد کنجد اهمیت داده شود و به صورت منظم مراقبت شود.

کشت کنجد به چه مقداری آب نیاز دارد؟

کشت کنجد به مقداری آب کمتر نسبت به برخی دیگر از گیاهان نیاز دارد. در مراحل اولیه کشت، به طور کلی برای جوانه زنی و رشد اولیه کافی است که خاک مرطوب باشد و در ادامه، در مراحل رشد و توسعه گیاه، نیاز به آبیاری منظم و متناسب با نیازهای گیاه است. بسته به شرایط آب و هوایی و نوع خاک، معمولا کشت کنجد به 4 تا 10 بار آبیاری در فصل رشد نیاز دارد. در هر آبیاری حداقل 5 تا 7 سانتیمتر آب به خاک باید رسانده شود و میزان آبیاری باید به گونه ای باشد که از ایجاد رطوبت زیاد در خاک و بهبود شرایط برای بیماری های گیاهی جلوگیری شود.

کدام مناطق ایران برای کشت کنجد مناسب تر است؟

کنجد گیاهی است که در بسیاری از مناطق ایران کشت می‌شود، اما مناطقی که شرایط آب و هوایی و خاکی مناسب‌تری برای کشت کنجد دارند عبارتند از:

 • مناطق شمالی کشور مانند گیلان و مازندران
 • استان‌های آذربایجان شرقی و غربی
 • استان خراسان رضوی و شمالی
 • استان‌های فارس، کرمان و هرمزگان

در هر صورت، برای انتخاب منطقه مناسب برای کشت کنجد، به شرایط خاک و آب و هوایی هر منطقه نیز باید توجه کرد.

از لحاظ اقتصادی آیا کشت کنجد سودهی مناسبی دارد؟

بله، کشت کنجد از لحاظ اقتصادی سودآور است. با توجه به بازار فروش کنجد در داخل و خارج از کشور و همچنین استفاده گسترده از محصولات حاصل از کنجد در صنایع غذایی و پزشکی، کشت این محصول با سودآوری قابل توجهی همراه است. به علاوه، کنجد به علت مقاومت به خشکی و شوری و توانایی رشد در شرایط آب و هوایی مختلف، به عنوان یک گزینه پر سود برای کشاورزان در مناطق خشک و نیمه خشک مطرح است.

با توجه به آمار سازمان های ذیربط، میزان واردات کنجد در ایران در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۷۰ هزار تن بوده است. این میزان نسبت به سال قبل با افزایش حدود ۳۰ درصدی روبه رو بوده است. در کنار واردات، تولید کنجد در ایران نیز در حال افزایش است.

از هر هکتار زمین چه مقداری کنجد برداشت می شود؟

میزان برداشت کنجد از هر هکتار زمین، به عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی، نوع خاک، نوع کود و مدیریت مزرعه بستگی دارد. اما در کشورهایی مانند ایران، متوسط ​​عملکرد کنجد در هر هکتار زمین بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم است. برای بهره برداری بهینه از ظرفیت هر هکتار زمین، باید مراقبت‌های لازم در هر مرحله از کشت، به دقت رعایت شود.

بهترین بذر برای کشت کنجدچه خصوصیاتی دارد؟

بذر کنجد با کیفیت باید دارای خصوصیات زیر باشد:

 • بذر تمیز و بدون آلودگی باشد.
 • دانه ها بزرگ، یکنواخت و سالم باشند.
 • رطوبت بذر کمتر از ۹ درصد باشد.
 • بذر برای کشت در مناطق خشک نباید دارای پوست سخت باشد.
 • بذر باید دارای قابلیت سبز شدن و رشد بهتر باشد.
 • بذر باید از سورتینگ و بررسی مرغوبیت گذر کرده باشد.

همچنین، برای کسب اطمینان از کیفیت بذر کنجد می‌توانید از برندهای معتبر و مورد اعتماد استفاده کنید.

آفات کشت کنجد چه چیزهایی هستند؟


بعضی از آفاتی که ممکن است در کشت کنجد ظاهر شوند عبارتند از:

 1. سوسک‌های کنجد: این حشرات به برگ‌ها و ساقه‌های کنجد آسیب می‌رسانند و اگر درصد آلودگی زیاد باشد می‌توانند محصول را تخریب کنند.
 2. پشه کنجدی: لاروهای پشه کنجدی در خاک زندگی می کنند و به ریشه و ساقه کنجد آسیب می رسانند.
 3. منگنه کنجدی: این حشرات در دوره گلدهی به برگ‌ها و گل‌های کنجد حمله کرده و باعث آسیب‌هایی مانند چروک شدن برگ‌ها و شکستن شاخه‌های گل می‌شوند.
 4. شپشه کنجد: این حشرات در دوره گلدهی به برگ‌های کنجد حمله کرده و باعث آسیب‌هایی مانند خشک شدن برگ‌ها و سفید شدن آن‌ها می‌شوند.
 5. یک آفت کوچک و خوش‌رنگ به نام کنجدی وجود دارد که از برگ‌های کنجد تغذیه می‌کند و می‌تواند آسیب‌هایی مانند بریدگی برگ‌ها و کاهش عملکرد محصول را به همراه داشته باشد.
 6. شته کنجد: این حشره در ابتدای فصل رشد به برگ‌ها و ساقه‌های کنجد حمله کرده و باعث آسیب‌هایی مانند چروک شدن برگ‌ها و خشک شدن ساقه‌ها می‌شود.
 7. پشه‌های سفید کنجد: لاروهای پشه‌های سفید کنجد به ریشه و ساقه کنجد آسیب می‌رسانند و می‌توانند باعث کاهش عملکرد محصول شوند.
 8. حشرات: حشراتی مانند سوسک، شب‌پره، پشه‌سیاه، گندم‌زار، کرم‌زغالی و… که برگ‌ها و ساقه‌های کنجد را آلوده کرده و باعث خسارت‌هایی مانند جوش و ایجاد آفتاب سوختگی در گیاه می‌شوند.
 9. قارچ‌ها: قارچ‌هایی مانند بیماری پوسیدگی ریشه، پوسیدگی بذر، پوسیدگی ساقه، آنتراکنوز کنجد و… که باعث نقص در رشد و باردهی کنجد می‌شوند.
 10. علف‌های هرز: علف‌هایی مانند ختمی، ختمی گردان، کاسنی، شیرینی و… که با رشد و گسترش آن‌ها، باعث کاهش باردهی و کیفیت محصول می‌شوند.
 11. برای مقابله با آفات کشت کنجد، می‌توان از روش‌های شیمیایی و غیر شیمیایی استفاده کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از حشره‌کش‌هایی مانند پیرترین، کلرپایریفوس، ایمیداکلوپرید و غیره، استفاده از قارچ‌کش‌هایی مانند تریازول، بنومیل، تیوکاربازیل و غیره، و استفاده از روش‌های غیرشیمیایی مانند کنترل بیولوژیکی با استفاده از حشرات‌کش‌های طبیعی، استفاده از کودهای آلی و کشت تراکم‌های مناسب اشاره کرد.

بهترین فصل کاشت داشت و برداشت کنجد چه زمانی است؟

بهترین فصل برای کشت، داشت و برداشت کنجد، به شرایط آب و هوایی و منطقه کشت بستگی دارد. در مناطقی که دارای زمستان‌های سرد هستند، بهترین زمان کاشت کنجد، اوایل بهار به محض گذشت فصل سرما است. در مناطقی که هوا گرم و خشک است، بهترین فصل برای کشت کنجد، پاییز است. برداشت کنجد نیز در ماه‌های پاییز بعد از رسیدن به شکل کامل و رنگ دهی مناسب انجام می‌شود.

چگونه باید کنجد را برداشت کرد و ذخیره کرد؟

برای برداشت کنجد، معمولاً باید صبر کرد تا گیاه بهبودی پیدا کند و بیشترین تعداد پنجره های میوه را داشته باشد. برداشت کنجد به صورت دستی یا با استفاده از ماشین برداشت انجام می شود. سپس باید کنجد را خشک کنید و از پوست و ساقه های گیاه جدا کنید. در نهایت، باید کنجد را در ظروفی با درب هوا بند نگه دارید تا از رطوبت و خراب شدن جلوگیری کنید. همچنین، بهتر است کنجد را در محیط خنک و خشک نگه دارید.

تا چه مدت می توان کنجد را بعد از برداشت نگهداری کرد؟

کنجد پس از برداشت باید در محیط خشک و خنک نگهداری شود. با توجه به شرایط نگهداری، کنجد می‌تواند تا یک سال طول عمر داشته باشد. در صورتی که در دمای پایین‌تر از ۴ درجه سانتی‌گراد و در بستری با نسبت رطوبت کمتر از ۶۰ درصد نگهداری شود، عمر مفید کنجد به شدت افزایش می‌یابد و حدود دو سال نگهداری می‌شود. به هر حال، بهتر است برای استفاده بهینه از کنجد، نگهداری را در محیط خشک و خنک برای حداکثر یک سال انجام داد.

نوشته شده توسط | علیرضا گنابادی سیار ، عموعطار
لطفا در صورت بازنشر حتما منبع مقاله ذکر شود.


#کنجد، #روغن_کنجد، #کشت_کنجد، #خواص_کنجد، #بذر_کنجد، #سلامتی، #باغبانی، #صادرات، #صنعت_روغن_گیری، #آب، #اقتصادی، #محصولات_زراعی، #سرمایه_گذاری، #مزارع، #باغات، #کشاورزی، #افزایش_عملکرد_محصول، #خاک، #خوراکی_صحیح، #پرورش_گیاهان، #فواید_صحی، #غذای_سالم، #آرایشی، #بهداشتی، #فیبر، #منابع_طبیعی، #کنجدی، #روغنی، #مرغوب، #استاندارد، #ارگانیک، #بیوتکنولوژی، #محیط_زیست، #سازگاری_با_شرایط_اقلیمی، #علمی، #تحقیقات، #بازار_فروش، #تولید_کنندگان، #واردات، #صادرات_کنجد، #مواد_غذایی، #ماساژ_کنجدی، #پروتئین، #مواد_رنگی_طبیعی.

Various questions are raised for sesame cultivation, for example:

What kind of soil is suitable for sesame cultivation?

When is the best time to plant sesame?

How should sesame be irrigated?

What kind of fertilizer should be used for sesame cultivation?

How can we prevent pests and diseases in sesame cultivation?

How should sesame be harvested and stored?

Is sesame cultivation economically viable and how profitable is it?

Where is sesame planted and what care is needed during cultivation?

For optimal performance, sesame is best grown in soils with suitable soil texture, such as clayey, loamy, and rich in organic matter. This plant is adaptable to various climates, but requires regular irrigation and adequate sunlight for better growth. To plant sesame, the soil should be properly prepared, and the seeds planted at a depth of about 2 to 3 centimeters. Then, with regular and continuous irrigation, help the plant grow. During growth, controlling weeds, pests, and diseases is of special importance. Finally, the sesame seeds should be harvested at the appropriate time and dried well to be used as a raw material in various products.

What kind of fertilizer is needed for planting sesame?

Sesame cultivation requires fertilizers with high nutritional value. Chemical fertilizers containing nitrogen, phosphorus, and potassium can be effective in sesame cultivation. Using fertilizers containing the necessary nutrients for sesame improves plant growth and performance. However, the use of chemical fertilizers should not be excessive as it can increase soil and groundwater pollution and turn the soil into an unfavorable environment. The best method is to use natural and organic fertilizers that allow the plant to grow naturally and produce a quality and healthy product.

How long does sesame cultivation take?

Sesame cultivation takes about 100 to 150 days. If environmental and soil conditions are suitable, sesame can also produce a crop in a shorter period. However, usually, to achieve a quality product, it takes the full 100 to 150 days.

 1. Sesame
 2. #SesameSeeds
 3. #Tahini
 4. #SesameOil
 5. #HealthyEating
 6. #VeganFood
 7. #GlutenFree
 8. #MiddleEasternFood
 9. #HealthyRecipes
 10. #PlantBased
 11. #Foodie
 12. #HealthyFats
 13. #Superfood
 14. #Nutrition
 15. #Paleo
 16. #CleanEating
 17. #NaturalFood
 18. #Organic
 19. #VegetarianFood
 20. #FoodPhotography
 21. #HealthySnacks
 22. #Protein
 23. #Baking
 24. #Cooking
 25. #FoodBlogger
 26. #FoodPorn
 27. #Foodgasm
 28. #Foodstagram
 29. #FoodLove
 30. #FoodiesofInstagram
 31. #EatClean
 32. #WholeFoods
 33. #FitFood
 34. #FoodInspiration
 35. #Delicious
 36. #Yummy
 37. #FoodComa
 38. #FoodGoals
 39. #FoodHeaven
 40. #HealthyLifestyle
 41. #FoodLover
 42. #FoodieLife
 43. #FoodAddict
 44. #FoodCravings
 45. #FoodiesUnite
 46. #FoodObsessed
 47. #FoodTrends
 48. #FoodForThought
 49. #FoodJunkie
 50. #Foodiegram
دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.